среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na plotki z PCV na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też siekać na sześciany o regularnych kształtach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki plastykowe stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie z plastykuImielina na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenia plastykoweZłotowa na plot i furtę ze sztachet tworzy się z kamieni przeróżnego kształtu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nietypowych kształtach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, by kształt każdego następnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий