понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą i za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenie PVC buduje się w słonecznych położeniach, w których migiem wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Mnóstwo powabu maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek czy tez kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które panują w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również bujnie rozkwitają, lecz potrzebują również mnóstwo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastyku z Radzymina zdołają być niezwykle cienkie, lecz powinno się je cyklicznie wycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie zakłada się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий